noel baba kimdir

Noel Baba Efsanesi

Noel Baba efsanesi bir çok filme konu olmuş , bir çok kitaba konu olmuştur . Günümüzde yılbaşı animasyonlarının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Noel baba mitolojide tanrı Odin’den gelmektedir. Şu an bazı kültürlerde çorapların içine istenen hediyeler yazıldığı gibi mitolojide de çocuklar Odin’in atı için çorapların içine yiyecek koyarlar. Odin de bu iyiliğin karşılığında çocuklara hediyeler bırakırmış.

Ayrıca bir başka inanışa göre Aziz Nikola olarak bildiğimiz Piskopos Nikolanın 6 Aralık günü çocuklara hediye dağıtması ile başlamış olduğu inancı da vardır. Bu nedenle hala Hristiyan aleminde 6 Aralık günü Aziz Nikola Günü olarak kutlanır ve çocuklara hediyeler dağıtılır.

Günümüzde Noel Babanın kutuplarda yaşadığı yılbaşı akşamında geyiklerinin çektiği uçan kızağı ile evleri dolaştığı, evlere bacalarından girdiği ve hediye bıraktığı efsanesi yaygındır. Bu efsaneye göre Noel Baba çorapların içinde yazan hediye isteklerine bakar , evde kendisine ikram edilen tatlı ve şekerlerden yer ve hediyesini bırakırmış. Ebebeynler çocuklarının yazdıkları hediyelere göre çoğu zaman onlara Noel Baba bırakmış gibi hediye bırakırlar. Böylelikle çocukların hayal dünyası gelişimine devam eder.

Yılbaşı zamanında çok sık rastladığımız Noel Baba kılığına giren kişiler ise genel olarak şişman hafif yaşlı , ak sakallı ancak yumuşacık ve kırmızı elbiseler ile kırmızı başlıklı olurlar. Tabi ki hediyelerinin bulunduğu büyülü çuvallarını da unutmamak lazım. Bütün hediyeler o çuvalın içindedir çünkü o çuval büyülüdür. Ancak Noel Baba o çuvaldan çocuğun hediyesini çıkartabilir.

Efsanelerin de her zaman gerçeklerden esinlenerek doğduğunu unutmamak lazım. Zaman içerisinde her ne kadar otoriteler Noel Baba efsanesini kendi istekleri doğrultusunda manipüle etmişlerse de özünde tek bir şey vardır: Çocukları Mutlu Etmek. Mutlu Yıllar!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

film izle 2017
cs go crosshair
kafa topu
porno izle
sikiş izle
dns sunucusu yanıt vermiyor
sex hikayeleri
seks hikayeleri
free pornsex hikaye seks hikayeleri instagram takipçi instagram takipçi İnstagram Beğeni hilesi instagram takipçi Takipci hilesi